Coraz więcej osób pada ofiarą toksycznych związków, także tych, w których jest się uzależnionym od swojego partnera. Nie każdy wie jednak, po czym taką niezdrową zależność rozpoznać. Dobrze więc dowiedzieć się, jakie znaki mogą przemawiać za tym, że jest się uzależnionym od swojej drugiej połówki. Jeśli interesuje Cię ten temat, koniecznie zapoznaj się z tym artykułem.

Jakie sygnały przemawiają za uzależnieniem od partnera?

Uzależnienie od partnera manifestuje się w dość oczywisty sposób, ale jeśli jesteś jego ofiarą, najprawdopodobniej ciężko będzie Ci zauważyć, że masz problem. Przede wszystkim, zwróć swoją uwagę na to, czy nie masz nawyku obsesyjnego sprawdzania swojego partnera. Być może przeglądasz jego telefon, sprawdzasz pocztę? A może towarzyszy temu paniczny lęk przed porzuceniem?

Nie lekceważ tych znaków i odwiedź stronę https://www.pomocwlabiryncie.pl/, gdzie dostaniesz cenne informacje oraz wsparcie dla osób, które zmagają się z uzależnieniem od partnera. Warto wspomnieć także o godzeniu się na rzeczy, których nie masz ochoty ani zwyczaju robić tylko po to, by partner był zadowolony.

Dlaczego to głównie kobiety uzależniają się od swoich partnerów?

Ofiarą uzależnienia od drugiej połówki może paść co do zasady każdy. Niemniej jednak, w zdecydowanej większości przypadków to przedstawicielki płci pięknej wykazują niezdrową zależność względem partnera. Istnieje pewna teoria na ten temat.

Otóż okazuje się, że w trakcie stosunku seksualnego, organizm kobiety produkuje hormon o nazwie oksytocyna, zwany potocznie hormonem przywiązania. Nie ma jednak dostatecznych dowodów naukowych, które w stu procentach potwierdzałyby zasadność wspomnianej teorii. Warto także zaznaczyć, że panie są z reguły delikatniejsze i bardziej wrażliwe niż panowie, co zwiększa ich podatność na uzależnienie.

Gdzie poszukiwać pomocy?

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być uzależniona od swojego partnera, koniecznie musisz poszukać wsparcia. Po zapoznaniu się z treścią artykułu https://www.pomocwlabiryncie.pl/blog/uzaleznienie-od-partnera-czym-jest-milosc-symbiotyczna, zdobędziesz lepsze zrozumienie mechanizmów uzależnienia, co może pomóc w kierowaniu swoim związkiem ku zdrowszej relacji oraz własnemu dobrostanowi.

Samodzielnie nie rozwiążesz przecież problemu, zwłaszcza jeśli długo się z nim mierzysz. Wydaje się, że dobrym pomysłem będzie udanie się do specjalisty. Może być nim psycholog bądź psychoterapeuta lub też osoba posiadająca obydwa tytuły. Pierwsze konsultacje zostaną poświęcone na proces mający na celu zdiagnozowanie Twojego problemu, natomiast kolejne pomogą Ci z niego wyjść.

Musisz jednak liczyć się z tym, że wychodzenie z każdego uzależnienia to proces, a nie kilka jednorazowych czynności. Wskazana jest zatem cierpliwość, bez której nie da się osiągnąć zamierzonego rezultatu. Dobra wiadomość jest taka, że wyjście z uzależnienia nie zawsze musi być jednoznaczne z zakończeniem związku. Niekiedy konieczne jest jednak podjęcie terapii dla par. Nie może ona jednak stanowić zastępstwa dla indywidualnej terapii uzależnień.