Wyroby ze złota nie należą do tanich, wiele osób poszukuje więc informacji na temat możliwości sprawdzenia jakości surowca, z którego zostały wykonane. Najprostszą metodą jest posłużenie się próbą. Jak wykorzystać dane o niej dla ustalenia zawartości złota w naszych obrączkach? I czemu do ich produkcji nie używa się czystego kruszcu?
Co oznacza próba kruszcu?
Odpowiedź na drugie z zadanych na wstępie pytań jest najłatwiejsza: wykonane z czystego złota wyroby są bardzo nietrwałe. W związku z tym w jubilerstwie stosuje się najczęściej stopy tego metalu, a jego zawartość w nich określa się za pomocą tak zwanej próby. Ustalenie na jej podstawie udziału czystego złota w gotowym wyrobie nie jest trudne – wystarczy postawić przecinek po drugiej cyfrze i odczytać wynik w procentach.
Przykładowo produkty, prezentowane na stronie Obrączki ślubne próba 585, wykonane zostały z najpopularniejszego stopu, zawierającego 58,5% złota. Analogicznie: próba 750 lub 333 oznacza, że w stopie znajduje się 75% lub 33,3% szlachetnego metalu.
Jak rozpoznać wyrób ze złota?
Jak możemy przeczytać na stronie https://lodzinscy.eu/poradnik-proby-i-oznaczenia-zlota-7, na każdym wyrobie, zawierającym powyżej 1 g złota, powinno znajdować się oznaczenie, składające się ze stylizowanej głowy rycerza oraz liczby odnoszącej się do próby kruszcu. Niestety, wspomniane cechy probiercze nie są łatwe do odnalezienia, a niewielki rozmiar uniemożliwia zazwyczaj odczytanie ich bez szkła powiększającego. Jak więc w prosty sposób sprawdzić, czy dany przedmiot wykonany jest ze złota, czy też z innych, mniej cennych metali?
Kiedy mamy do czynienia z wyrobem z metali nieszlachetnych?
Wyroby jubilerskie, wykonane z metali nieszlachetnych, posiadają oznaczenie MET. Jeżeli nie znajdziemy go na obrączce, a mamy podejrzenie co do zawartości stopu, z jakiego została ona wykonana, możemy użyć magnesu – wyrób ze złota nie powinien zostać do niego przyciągnięty (w odróżnieniu od np. tombaku).
Warto przy tym pamiętać, że złoto próby 585 zawiera domieszki, może więc wykazywać pewne właściwości magnetyczne. Opisana próba nie da więc w jego wypadku stuprocentowej pewności – aby ją zyskać, musimy udać się do jubilera.
Jak rozpoznać wyrób pozłacany?
Nasze obrączki mogą być również pokryte warstwą złota, a ich wnętrze – wykonane z mniej cennych metali. Sygnałem, świadczącym o tym, że sytuacja taka może mieć miejsce, jest pojawienie się na biżuterii niemożliwych do usunięcia przebarwień. Są one najczęściej spowodowane starciem zewnętrznej, złotej warstwy. Obrączki pozłacane są też zazwyczaj znacznie tańsze od tych, które zostały wykonane ze złota próby 585. Oczywiście również one powinny posiadać oznaczenie MET.
Jak domieszki wpływają na kolor złota?
Dziwny odcień obrączki nie musi być natomiast powodem do niepokoju – może być on spowodowany domieszkami, zawartymi w stopie jubilerskim. Niekiedy zabieg barwienia złota ma przy tym charakter celowy i służy uzyskaniu niezwykłych efektów wizualnych. Przykładem takich właśnie, nietypowych stopów, może być złoto białe (w jego skład wchodzi – oprócz samego złota – pallad i nikiel) lub złoto różowe (zawiera ono domieszkę srebra i miedzi).
W takiej sprawie warto zaufać sprawdzonemu specjaliście, na przykład jubilerowi Łodzińscy z Krakowa! Właśnie trwają promocje na biżuterię z okazji likwidacji salonu. Aż szkoda nie skorzystać! Rabat wynosi aż 30%. Więcej na temat promocji przeczytasz tutaj: https://lodzinscy.eu/blog/porady/likwidacja-salonu-skorzystaj-z-30-rabatu-w-centrum-handlowym-serenada. Polecam się spieszyć!