Planujesz zakup biżuterii złotej lub z kamieniami szlachetnymi? Zastanawiasz się, co wpływa na jej cenę? Jednym, ale na pewno niejedynym czynnikiem decydującym o cenie tego rodzaju wyrobów jubilerskich jest liczba karatów w złocie lub waga kamienia szlachetnego w karatach. Dowiedz się, co to jest karat i w jaki sposób wpływa na wartość biżuterii.

Karat – co to jest?

Słowo „karat” pochodzi od łacińskiej nazwy karobu – drzewa chleba świętojańskiego, Ceratonia siliqua. W średniowieczu to właśnie nasiona karobu, ważące 0,2 g, służyły jako odważniki do oceny wagi kamieni szlachetnych. Z biegiem czasu w jubilerstwie upowszechniła się nazwa „karat” jako określenie specjalnej jednostki miary. Dopiero w 1907 roku przyjęto oficjalną wagę jednego karatu – 200 mg, 0,2 g lub 0,00643 uncji trojańskiej. Na stronie https://lodzinscy.eu/blog/porady/karat-czym-jest-i-co-musisz-o-nim-wiedziec znajdziesz więcej informacji o karacie jako jednostce miary w jubilerstwie. 

Karat — co określa ta jednostka?

Karat jako jednostka masy określa wielkość diamentu lub innego kamienia szlachetnego, ale nie tylko. Służy również do oznaczenia zawartości złota w stopie metali. W tym znaczeniu wskazuje na czystość złota, jego wartość i jakość. Jako że jeden karat to 1/24 części czystego złota w stopie, złoto 24-karatowe uchodzi za czyste. Im więcej karatów, tym więcej czystego złota znajduje się w stopie. Wyższa liczba karatów podnosi wartość inwestycyjną stopu i jego estetykę. Wraz ze wzrostem liczby karatów w złocie zwiększa się jego odporność na ścieranie i korozję. 

Im większa waga tym większy kamień?

Czy duża waga kamienia w karatach przekłada się na jego wielkość? Chociaż liczba karatów danego kamienia wpływa na jego wagę, nie zawsze decyduje o jego wielkości. Dwa kamienie szlachetne o takiej samej wadze mogą wyglądać zupełnie inaczej i mieć inną wielkość. Nikogo nie dziwi ten fakt, ponieważ wielkość kamienia określa się, patrząc na niego z góry. Duże znaczenie mają tu kształty i szlify klejnotów. Wydłużone i płaskie kamienie wyglądają na większe, a te głębokie wydają się optycznie mniejsze.

Diament – im większa waga w karatach tym droższy?

Wbrew pozorom ważący więcej diament nie zawsze musi być droższy. O jego ostatecznej cenie decyduje nie tylko waga, ale także inne parametry, wahania cen na rynku i wahania kursów walut. Waga diamentu w karatach to jedno z kryteriów, jakie składają się na jednolity system oceny diamentów oparty na zasadzie 4C. Zgodnie z tym standardem na cenę diamentu oprócz wagi wpływa kolor, czystość i szlif. Za najcenniejsze uchodzą diamenty bezbarwne. Z kolei te w odcieniu żółtym lub brązowym kosztują mniej. Diament o większej wadze w karatach, ale o gorszym szlifie lub czystości może być tańszy niż ten ważący mniej.

Karat – jak wpływa na cenę biżuterii?

Nie da się ukryć, że liczba karatów kamieni szlachetnych wyznacza ich wartość rynkową, podobnie zresztą jak w przypadku złota. Im więcej karatów ma diament, tym wyższa jego cena, a więc i cena biżuterii, w której się znajduje. Chociaż każdy dodatkowy karat zwiększa cenę diamentu, cena ta nie rośnie liniowo. Dziej się tak dlatego, że kamienie o wadze poniżej 0,5 karata występują częściej i są tańsze, a te powyżej 0,5 karata występują rzadziej i są droższe.