Ściany każdego pomieszczenia można przygotować do malowania na kilka różnych sposobów. Tynki, stosowane w tym celu, różnią się od siebie znacząco – zarówno metodą nakładania (możemy wyróżnić pod tym kątem tynki maszynowe i narzucane w sposób tradycyjny), jak i składem (wapienne, gipsowe, cementowo-wapienne). W naszym artykule poruszamy przede wszystkim zagadnienia, dotyczące nowoczesnych tynków maszynowych, szczególnie zaś najpopularniejszego ich typu, opartego na zaprawie gipsowej.

Tynki maszynowe gipsowe

Jak powstają tynki maszynowe?

Tynki maszynowe powstają poprzez zmieszanie z wodą specjalnej zaprawy, przechowywanej w formie suchej. Aby przygotować ją do użycia, używa się specjalistycznych agregatów, natomiast do nałożenia gotowej masy na ścianę lub sufit stosuje się pistolety natryskowe. Warto więc, wybierając firmę, która ma położyć tynki maszynowe, postawić na przedsiębiorstwo dysponujące odpowiednim wyposażeniem technicznym. Istotne jest również wykorzystanie w trakcie prac zapraw o odpowiedniej jakości.

Jakie są zalety tynków maszynowych?

Tynki maszynowe cieszą się obecnie dużą popularnością, głównie ze względu na możliwość uzyskania dzięki nim znacznych oszczędności. Warto bowiem zauważyć, że metoda ta nie wymaga wydzielenia specjalnej przestrzeni w celu składowania poszczególnych surowców, niezbędnych w procesie przygotowania mieszanki do tynkowania. Nie jest również konieczne użycie betoniarki, która zajmuje zwykle wiele miejsca na tradycyjnym placu budowy. Same prace można wykonać wielokrotnie szybciej niż w przypadku tynków tradycyjnych. Usługi firm, wyspecjalizowanych w tej technice, takich jak tynki-maszynowe.info.pl – Artynk Tynki Maszynowe, z siedzibą na ul. Czcibora 40/6, 71-667 Szczecin (Tel. 501 014 309) pozwalają nie tylko na sprawne przeprowadzenie robót budowlanych, lecz również na wykonanie ich w sposób przystępny cenowo.

Tynki maszynowe Szczecin

Jak wykonuje się tynki maszynowe gipsowe?

Obecnie najczęściej wykonywane są tynki maszynowe gipsowe. Ich popularność wynika przede wszystkim z faktu, że są znacznie gładsze od innych rozwiązań z tej grupy. W wypadku prawidłowego ich nałożenia nie jest więc konieczne stosowanie dodatkowych gładzi. Wykonanie tynków tego typu zajmuje od 3 do 4 godzin, a czas ich schnięcia wynosi około 7 dni. Nakład się je bez obrzutki, a następnie wyrównuje łatą H i uzupełnia braki. Końcowym etapem prac jest ich dokładne wygładzenie łatą trapezową.