Pompy ciepła należą do najchętniej montowanych obecnie systemów grzewczych. Urządzenia tego typu są zwykle stosowane jako podstawowe źródło ciepła dla budynku, mogą być jednak również wykorzystane do podgrzewania wody użytkowej. Niekiedy sięga się też po nie wówczas, gdy konieczne jest obniżenie temperatury pomieszczenia. Czy warto posłużyć się nimi w tym właśnie celu? I czy pompa ciepła może być realną alternatywą dla klimatyzacji?

Jakie korzyści da nam montaż klimatyzacji?

Klimatyzacja, która jeszcze nie tak dawno była spotykana przede wszystkim w punktach handlowych i usługowych, obecnie coraz częściej staję się elementem wyposażenia naszych domów. Firmy, oferujące jej montaż, takie jak sevro.pl, są w stanie przeprowadzić prace instalacyjne szybko, tanio i sprawnie, gwarantując przy tym wysoką jakość usług. Same systemy tego typu nie tylko przynoszą ulgę w czasie największych upałów, lecz również poprawiają jakość powietrza – filtrują je, usuwając znajdujące się w nim bakterie i grzyby. Ich przydatność nie ulega więc wątpliwości.

Czy pompa ciepła może zastąpić klimatyzację?

Warto zauważyć, że montaż pompy ciepła pozwala na uzyskanie efektów porównywalnych do tych, które można osiągnąć dzięki klimatyzacji. Co więcej, wiele przedsiębiorstw dostarcza klientom oba te rozwiązania. Przykładem może być firma Sevro. Oferuje ona montaż klimatyzacji na terenie Krakowa, lecz na jej stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla/oferta/ znajdziemy też szereg informacji na temat wykonywanych przez nią usług, związanych z instalacją pomp ciepła. Warto wspomnieć, że wykorzystanie tych ostatnich urządzeń do aktywnego chłodzenia wymaga zastosowania sprężarki i zaworu czterodrożnego – jego odwrotne ustawienie zmienia działanie całego mechanizmu: skraplacz i parownik zamieniają się rolami i ciepło jest odbierane z systemu grzewczego. W przypadku instalacji woda-woda lub woda-glikol możliwe jest również naturalne chłodzenie domu przy użyciu pompy ciepła – jest to rozwiązanie tańsze, choć mniej efektywne.

Jak wybrać pomiędzy pompą ciepła a klimatyzacją?


Czy pompa ciepła może być tańsza w użytkowaniu od klimatyzacji?

Wspomniane wyżej naturalne chłodzenie przy użyciu pompy ciepła może być bardziej opłacalne od użycia klimatyzacji. Funkcjonalność takiej instalacji jest przy tym większa – może być ona zastosowana zarówno do obniżenia temperatury pomieszczeń, jak i do ich ogrzania. Co prawda nowoczesne systemy klimatyzacji również mogą być wykorzystane w każdym z tych celów, jednak posługiwanie się nimi w charakterze źródła ciepła nie jest optymalne pod względem ekonomicznym. Ważną kwestią, związaną z eksploatacją wymienionych urządzeń, są ich fachowe przeglądy. Usługi tego typu, oferowane na przykład przez wspomnianą firmę Sevro na stronie https://sevro.pl/pompy-ciepla/uslugi/, są, podobnie jak serwis klimatyzacji, niezbędne dla zapewnienia prawidłowego, długoterminowego działania każdego z tych systemów.