Liczba wypadków na polskich drogach sukcesywnie wzrasta. Zauważalne jest to szczególnie podczas świąt czy długich weekendów, kiedy ruch się wzmaga, a nasze umiejętności nie zawsze są wystarczające w starciu ze zmęczeniem czy brakiem doświadczenia pozostałych uczestników ruchu. Analiza policyjnych statystyk niesie ze sobą przykre wnioski – Polacy na tle Europejczyków wyjątkowo często ulegają różnego rodzaju kolizjom i wypadkom na drodze. Pozycja w tym niechlubnym rankingu wynika przede wszystkim z brawury i nadmiernej prędkości, nijak mającej się do warunków na drodze i posiadanych umiejętności.

Wypadek drogowy

Jakie są prawne i ekonomiczne konsekwencje poważnych wypadków drogowych?

Wypadki niosą ze sobą spore koszty, związane z koniecznością dokonania niezbędnych napraw. Na sprawców nakładane są również sankcje karne, które mają za zadanie m.in. przestrzegać pozostałych uczestników ruchu przed brawurą za kierownicą. Znacznie mniej mówi się natomiast o kosztach ekonomicznych, choć są one również spore. Na polskich drogach ginie średnio 4,5 tys. osób, a 200 tys. zostaje poważnie rannych. Osoby takie często nie są w stanie pracować zawodowo, znaczna część już nigdy nie powraca do własnych działalności, zmuszona korzystać ze świadczeń oferowanych przez państwo.

Kolejne procesy ciągną się przez długie miesiące, generując również potężne koszty, a ubezpieczyciele z reguły wypłacają odszkodowania ze sporym opóźnieniem. Mozolna rehabilitacja i powrót do sprawności fizycznej utrudnione są także przez szkody psychiczne, z którymi równie ciężko się uporać. Nic dziwnego, że poważne wypadki generują często konieczność reorganizacji całego życia i dostosowania się do nowej rzeczywistości.

Wypadek drogowy

Jakie błędy popełniają najczęściej kierowcy?

Przyczyną częstych wypadków na drodze jest szeroko rozumiany brak kultury jazdy. W stwierdzeniu tym zawierają się nerwowe manewry, jak zajeżdżanie drogi, nagłe wyprzedzanie wolniejszych uczestników ruchu czy dążenie do zaimponowania w środowisku koleżeńskim przez prędkość i brawurowe zachowanie. Wówczas pomoc drogowa świadczona jest osobom, które przeceniły swoje umiejętności, wykonując skomplikowane manewry bez odpowiedniego doświadczenia. Ostre wchodzenie w zakręt i charakterystyczny pisk opon budzi zachwyt na torach wyścigowych. Na zwykłej drodze może natomiast przyczynić się do tragedii, której konsekwencje jej uczestnicy mogą ponosić do końca swojego życia.

Jak skorzystać z pomocy drogowej?

W każdym samochodzie, poza obowiązkowym wyposażeniem, powinna znajdować się również wizytówka z numerem telefonu do pomocy drogowej. Dzięki temu mamy zawsze pod ręką rozwiązanie, gdy nasz samochód ulegnie awarii lub wypadkowi. W okolicach Wrocławia warto sprawdzić na mapie lokalizację https://g.page/pomocdrogowadariuszkohl?share – to właśnie pod tym adresem mieści się Pomoc Drogowa Wrocław 24h Dariusz Kohl, ul. Świętego Wincentego 25, 50-252 Wrocław (tel. 601 703 320). Warto umieścić te dane w samochodowym schowku, by w momencie awarii działać szybko, nie tracąc czasu na poszukiwania pomocy drogowej, w tym np. autolawety. Jest to istotne zwłaszcza wówczas, gdy emocje biorą górę nad zdrowym rozsądkiem, a prędkość działania warunkuje szybkie uzyskanie fachowej pomocy.