Zdobycie przewagi konkurencyjnej na szybko zmieniającym się rynku nie jest łatwe. Jednym z czynników, pozwalających ją osiągnąć, jest właściwa koordynacja procesów biznesowych. Coraz większe znaczenie mają więc obecnie narzędzia informatyczne, które to ułatwiają, takie jak systemy ERP.
Jakie korzyści daje modułowy system ERP?
Jak można stwierdzić po lekturze zestawienia, prezentowanego na stronie ranking programów ERP, na rynku tym dominują systemy o budowie modułowej. Ich popularność wynika z prostego faktu: przedsiębiorca, który wybierze takie właśnie oprogramowanie, może nabyć i wdrożyć tylko te jego elementy, które faktycznie są potrzebne do usprawnienia działań firmy.
Dzięki temu unika on konieczności inwestowania w rozwiązania, które w momencie zakupu nie będą wykorzystywane. Co ważne, system taki można szybko rozbudować, jeżeli tylko zajdzie taka potrzeba.
Jak uzyskać oszczędności dzięki systemowi ERP?
Systemy ERP są nieocenionym narzędziem optymalizacji kosztów. Nie powinno być to dla nikogo zaskoczeniem — rozwiązania informatyczne tego typu zapewniają wszak pełną kontrolę nad przebiegiem procesów gospodarczych. Dzięki temu możliwe jest wychwycenie nieprawidłowości oraz obszarów, które wymagają szczególnej uwagi kadry zarządzającej. Sprzyja to ograniczeniu marnotrawstwa i nieuzasadnionych wydatków.
Nowoczesny software tej klasy może ponadto funkcjonować w oparciu o technologię chmurową (nie ma więc potrzeby zakupu dodatkowego sprzętu), a udział w jego wdrożeniu specjalistów z zewnętrznych firm informatycznych pozwala zmniejszyć zapotrzebowanie przedsiębiorstwa na drogą w utrzymaniu kadrę IT.
Jak ERP wspomaga sprzedaż i obsługę klientów?
Oczywiście sama chęć uzyskania oszczędności nie jest jedyną przyczyną powszechnego wdrażania systemów ERP — równie ważne jest np. usprawnienie procesu obsługi klienta, które może zostać osiągnięte właśnie dzięki nim. Może ono przejawiać się w różny sposób. Standardem jest obecnie na przykład automatyczne generowanie faktur. Jest to rozwiązanie szczególnie przydatne w sprzedaży wysyłkowej — znacznie skraca czas, potrzebny na wyekspediowanie zamówienia do odbiorcy.
Systemy ERP pozwalają również na wybór optymalnych kanałów dystrybucji oraz proste i szybkie tworzenie ofert. Co ważne, firmy, które produkują takie oprogramowanie, dbają również o zapewnienie jego zgodności z aktualnie obowiązującymi przepisami (np. z RODO).
Dlaczego warto wdrożyć ERP w firmie produkcyjnej?
Rozwiązania tej klasy świetnie sprawdzą się również w przedsiębiorstwie wytwórczym. Systemy ERP pozwalają na przykład zoptymalizować poziom zapasów, które zostaną wykorzystane w procesie produkcyjnym. Dzięki nim łatwo można też ocenić opłacalność wytwarzania konkretnych wyrobów, a nawet całych grup asortymentowych.
Oprogramowanie ERP tego typu bywa również używane jako swego rodzaju „magazyn wiedzy”, umożliwiający przechowywanie receptur oraz opisów innych rozwiązań technologicznych, stosowanych w danej firmie. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której odejście kluczowego pracownika (np. kierownika produkcji) wywołuje przestój, związany z brakiem dostępu do informacji o organizacji procesu wytwórczego.