Zastanawiasz się nad zakupem klatki dla swojego psa? Przeglądając internet i grupy miłośników zwierząt, znajdziesz na ich temat skrajne opinie. Niektórzy uważają, że klatka to świetne rozwiązanie i bezpieczne legowisko dla zwierzaka, podczas gdy inni utożsamiają klatkę z okrutnym więzieniem, które unieszczęśliwia zwierzę. Jak jest naprawdę i na co zwrócić uwagę przy wyborze klatki kennelowej?

Właściwe używanie klatki — jak to robić?

Aby zrozumieć, dlaczego psom dobrze jest w klatce, należy zapoznać się z przyzwyczajeniami dzikich psów żyjących w naturalnych warunkach. Dzicy przodkowie psów domowych potrafią spędzać w swoim legowisku nawet 17 godzin dziennie. Oszczędzają w ten sposób energię, gdy nie mają innych potrzeb, aby w razie sytuacji mogą wykorzystać całą swoją siłę — na przykład na zdobycie pożywienia lub opiekę nad młodymi.

Jeśli więc Twój pies lubi spędzać dużą część dnia w klatce, nie ma się czym martwić – prawdopodobnie nie czuje w tej chwili potrzeby robienia niczego innego. Nie zapomnij jednak zapewnić mu odpowiedniej ilości ruchu w trakcie dnia. Dobierz czas aktywności do charakteru i wieku psa – szczenięta i młode psy potrzebują jej znacznie bardziej niż starsze.

Prawidłowo użytkowana klatka pozytywnie wpływa na rozwój psa, jeśli weźmie się pod uwagę najważniejsze aspekty. Jeśli chcesz poznać więcej wskazówek dotyczących prawidłowego użytkowania klatki dla psa, warto zajrzeć na stronę internetową https://www.uwierzwpsa.pl/, gdzie znajdziesz dodatkowe informacje i porady dotyczące zapewnienia twojemu psu odpowiedniej opieki i komfortu. Jeśli odpowiednio będziesz je stosował do codziennej rutyny swojego psa, przyniosą one korzyści zarówno zwierzęciu, jak i Tobie jako jego opiekunowi.

Kiedy może przydać się klatka?

Klatka z powodzeniem może pełnić funkcję legowiska dla Twojego psa. Można je zawsze wyłożyć w środku ręcznikiem lub materacem – ta druga opcja sprawdza się, jeśli zwierzak nie ma tendencji do niszczenia wszystkiego. Zwykle podłoga klatki wykonana jest z plastikowej podstawy, dlatego jeśli chcesz, aby Twój pies czuł się w niej komfortowo, powinieneś zapewnić mu miękkie legowisko.

Każdy lubi swój własny kącik – miejsce, w którym nikt mu nie przeszkadza, gdy chce odpocząć. Zwierzak również będzie chciał spędzić czas w klatce gdy chce spokojnie położyć się, z dala od zgiełku domu, nieznanych gości, męczących dzieci, lub gdy chce się spokojnie schować ze smakołykiem, lub pogryźć ulubioną zabawkę. Chcąc dowiedzieć się więcej informacji o zaletach klatek kennelowych, przeczytaj artykuł https://www.uwierzwpsa.pl/co-to-jest-klatka-kennelowa-jakie-sa-jej-zalety/, który zawiera obszerne informacje na ten temat.

Jeśli musisz zostawić psa samego w domu, na przykład, gdy wychodzisz do pracy, klatka pomoże chronić Twój sprzęt gospodarstwa domowego przed jego destrukcyjnymi tendencjami. Na przykład zamknięcie szczeniaka, który nie wykształcił jeszcze odpowiedniego zachowania podczas Twojej nieobecności, zapobiegnie gryzieniu butów i drapaniu mebli.