Kominku już od bardzo dawna stanowią ważny element w budownictwie. Kiedyś zajmowały centralny punkt w domu i służyły jako główne źródło ciepła w budynku. Obecnie modna na instalowanie kominku bardzo się rozwija, a to wszystko ze względu na to, że kominki bardzo dobrze mogą przyozdabiać wnętrza tradycyjnych i nowoczesnych budynków. Obecnie stanowią dodatkowe źródło ciepła w budynku i zajmują ważny punkt w wystroju. W tym artykule przyjrzymy się bliżej wkładom kominkowym, które mogą przyozdobić niejedno wnętrze domu.

Usługi kominiarskie w Lublinie MAT-KOM

Kominek jako element dekoracji domu

Obecnie instalowanie kominków ma na celu nie tylko zapewnienie źródła ciepła, lecz co ważniejsze mogą one stanowić centralny punkt wystroju salonu. W wielu domach stanowią główny punkt dekoracyjny, a przy tym spełniają swoją funkcję użytkową. Na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych kominków, a producenci cały czas prześcigają się między sobą, tworząc nowe rozwiązania. Tak ogromny wybór, jaki obecnie panuje na rynku, daje bardzo duże możliwości dopasowania odpowiedniego kominka do indywidualnych potrzeb klienta.

Szeroka gama wśród producentów kominków, sprawia, że tego typu instalacje mogą dobrze sprawdzać się zarówno w domach o tradycyjnym wystroju, jak i również dobrze sprawdzają się w bardziej nowoczesnych konstrukcjach. Duży wybór dostrzec można również w przypadku wkładów kominkowych, które przecież stanowią bardzo ważny element całości. Bez wkładu kominkowego całość nie będzie normalnie funkcjonować.

Wkład kominowy należy dostosować do konkretnego źródła ciepła i rodzaju paliwa. Firma MAT-KOM – https://mat-kom.eu/ która specjalizuje się w tym obszarze, pomoże właściwie dobrać wkład, aby był szczelny, odporny oraz pod każdym względem bezpieczny dla użytkowników.

Kominki Lublin MAT-KOM

Wkłady kominkowe stylizacją Twojego kominka

Na rynku dostępnych jest kilka różnych rodzajów wkładów. Dzięki temu łatwo można je wkomponować w różne style budownictwa. Oczywiście tradycyjne rozwiązania są nadal bardzo popularne. Ten rodzaj wkładów kominkowych charakteryzuje się zamykanym wkładem. Na rynku znajdziemy także konstrukcje otwarte, które są przez szerokie grono użytkowników bardzo polecane. Trzeba jednak wyraźnie zaznaczyć, że takie konstrukcje raczej spełniają funkcję dekoracyjną. Ich podstawową wadą jest bowiem duża utrata ciepła. W większym stopniu ciepło ucieka na zewnątrz budynku, co generuje również większe koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją takiego kominka.

Wkłady tego typu można podzielić również ze względu wykorzystany materiał do budowy. Dostępne są bowiem wkłady żeliwne i stalowe. Zbudowane są one tak, aby swoim kształtem przypominały palenisko i są połączone z wylotem spalin. Ich główną funkcją jest optymalizowanie sprawności cieplnej paleniska. Dokonują tego poprzez redukcję pobierania powietrza z ogrzewanego wnętrza. Odbywa się to przy pomocy specjalnej szyby, która oddziela palenisko.

Zakup wkładu kominkowego

Kupując wkład kominkowy, trzeba szczególne zwrócić uwagę na kilka aspektów. Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na wysokość czopucha. Zalecane jest, aby kominek posiadał wysoki czopuch, ponieważ w nim będą znajdować się spaliny. Warto także przyjrzeć się temu, jaką grubość mają ścianki kominka. Zaleca się, aby mnie była ona mniejsza niż 8 mm.

Zgodnie z informacjami na stronie https://mat-kom.eu/oferta/uslugi-kominiarskie – przed zakupem komina do swojego domu, należy mieć na uwadze, że z uwagi na obowiązujące przepisy, jego czyszczenie, powinniśmy przeprowadzać przynajmniej raz na kwartał. Warto pamiętać o tym nie tylko dlatego, aby uniknąć mandatu, ale przede wszystkim, by zadbać o własne zdrowie i bezpieczeństwo.