Istnieje wiele klasyfikacji dźwigów i wind, które można podzielić m.in. ze względu na rodzaj zastosowanego napędu. Aby znaleźć odpowiedni rodzaj windy do konkretnego budynku lub miejsca, należy najpierw określić, jaki rodzaj napędu jest odpowiedni dla tej konkretnej lokalizacji.

serwis wind łódź

Najczęściej wybierane windy

Najczęściej wykorzystywane typy transportu pionowego to:

  • Windy – zwykle znajdują się w budynkach mieszkalnych i można je podzielić na windy hydrauliczne i windy elektryczne.
    • Windy gastronomiczne – Szczególnie przydatne do restauracji, szpitali czy hoteli. Oferta montażu i projektu wind gastronomicznych dostępna jest na stronie: https://www.komodo-windy.pl/oferta/windy/windy-gastronomiczne, gdzie znaleźć można przykładowe realizacje tego rodzaju wind.
    • Windy osobowe – Najpopularniejszy rodzaj windy, spotykany w niemal każdym budynku użyteczności publicznej.
    • Windy towarowe – Ułatwiają transport wysokogabarytowych towarów. Tego rodzaju windy towarowe najczęściej wykorzystuje się w sklepach czy hotelach.
  • Dumbwaiters – zwykle znajdują się w budynkach komercyjnych i służą do transportu towarów z jednego piętra na drugie.
  • Schody ruchome – zwykle znajdują się w miejscach publicznych, takich jak centra handlowe lub lotniska, ale można je również podzielić na schody ruchome hydrauliczne lub schody ruchome elektryczne.

Winda elektryczna czy hydrauliczna?

Windy są stosowane w budynkach, aby zapewnić mieszkańcom dostęp do różnych poziomów budynku. Windy mogą być zasilane elektrycznie lub hydraulicznie. Pierwsza winda została zainstalowana w 1857 roku. Była napędzana parą i została zaprojektowana przez Elisha Otisa, który założył firmę noszącą jego imię. Winda Otisa była wielkim hitem i wkrótce inni wynalazcy ścigali się, aby opracować własne wersje tej nowej technologii.

Debata o tym, jaki rodzaj windy lepiej zastosować, elektryczną czy hydrauliczną, trwa już od dłuższego czasu. Główna różnica między nimi polega na tym, że windy elektryczne są tańsze w instalacji, ale na dłuższą metę są droższe ze względu na wysokie zużycie energii. Windy hydrauliczne są droższe w instalacji, ale na dłuższą metę tańsze ze względu na ich niskie zużycie energii.

Windy o specjalnym przeznaczeniu

Istnieją windy, które służą do określonego celu. Te windy specjalnego przeznaczenia zostały stworzone z myślą o pojedynczej funkcji lub zadaniu. Producenci wind oferują urządzenia, które ze względu na zastosowaną technologię mają ściśle ograniczone zastosowania. Istnieją jednak pewne wyjątki. Na przykład w szpitalach i na lotniskach, gdzie bezpieczeństwo jest najwyższym priorytetem. Windy te oferują specjalne funkcje, takie jak automatyczne drzwi, które otwierają się, gdy osoba zbliża się do windy lub zamykają się, gdy ktoś z niej wychodzi. Ta funkcja pozwala im zapewnić lepszą ochronę, jednocześnie będąc w stanie skutecznie przewozić pacjentów i pasażerów.

Windy specjalnego przeznaczenia są również dostępne w budynkach przemysłowych, takich jak fabryki lub magazyny, w których mogą potrzebować je z różnych indywidualnych powodów. Niektóre budynki posiadają oddzielne i dedykowane systemy dla wind usługowych i osobowych; nazywa się to „windą usługową”. Takie windy mogą być zasilane energią elektryczną i zaprojektowane do przenoszenia stosunkowo ciężkich ładunków przy minimalnym hałasie.

Branża wind przeżywa w ostatnich latach niezwykły rozkwit ze względu na stale rosnące zapotrzebowanie. Wybierając rodzaj windy, należy zastanowić się, w jakim budynku winda ma się znaleźć i do czego będzie służyć.