Transkrybent to zawód, którego działalności nie zauważamy na co dzień, ale jest niezastąpiona w wielu momentach życia. Czym zajmuje się transkrybent i na czym polega transkrypcja? Spróbujmy odpowiedzieć na to pytanie i rozwiać wszelkie wątpliwości.

Przepisywanie tekstów - transkrypcje SpiszeTo

Kim jest transkrybent i czym się zajmuje?

Transkrypcja to zapis pisemny wypowiedzi, która nagrana została w formie audio. Wbrew pozorom, zadanie to wcale nie jest łatwe. Transkrybent musi posiadać umiejętność szybkiego, a zarazem bezwzrokowego pisania na klawiaturze komputerowej, bezbłędnie posługiwać się językiem, w którym dokonywana jest transkrypcja oraz wykazywać niezwykłą umiejętność koncentracji na podejmowanej pracy. A to dopiero podstawa, stanowiąca źródło sukcesu dobrego transkrybenta. Bez tych umiejętności praca wydłuży się do tego stopnia, że przestanie być ona opłacalna. Dobra transkrypcja opiera się bowiem na dwóch czynnikach: tempie wykonywania zleceń oraz dokładności w tym zakresie. Duże znaczenie ma tutaj jakość nagrania, na którą wpływ ma chociażby miejsce, w którym zostało ono dokonane. Stąd też niezwykle pożądaną w zawodzie cechą jest cierpliwość, pozwalająca na pokonanie przeciwności i podejmowanie nawet trudnych wyzwań. Zespół odpowiednio przeszkolonych, a zarazem odpowiedzialnych specjalistów w swojej dziedzinie, skupiony jest w firmie www.spiszeto.pl – Transkrypcje SpiszeTo z siedzibą przy Alei Wyzwolenia 18/1 w Aleksandrowie Łódzkim. Aby skorzystać z pomocy, należy zadzwonić pod numer 604 361 653 i ustalić szczegóły ewentualnej współpracy.

Transkrypcja nagrania - SpiszeTo

Kiedy warto skorzystać z pracy transkrybenta?

Najczęściej pracę transkrybentów wykorzystują dziennikarze, nagrywający wywiady czy przemówienia na różnych nośnikach audio. Zapis pisemny to kolejny krok do przygotowania materiału. Tego rodzaju specjalista przydaje się również podczas różnego rodzaju spotkań, na których sporządzane są protokoły. Z jego usług korzystają również studenci, którzy wolą nagrywać wykłady, by następnie sporządzić je w formie pisanej.

SpiszeTo zapewnia, że sporządzona transkrypcja nagrania (https://www.spiszeto.pl/blog/czym-jest-transkrypcja-nagrania) będzie najwyższej jakości i spełni oczekiwania najbardziej wymagających klientów.

Transkrybent świetnie sprawdza się również na sali sądowej. Transkrypcje mogą być bowiem wykorzystane jako dowody w sprawach rozwodowych z orzekaniem o winie. Wśród tego typu dokumentów spotkać można zapisy krzyków, awantur i wyzwisk, ale również i niestosownych zachowań małżonka lub żony względem siebie. To, czy sędzia uzna tego typu dowód, zależy od wielu czynników, m.in. od profesjonalizmu transkrybenta, którego praca pozwoli orzekającemu zapoznać się w pełni z zaistniałą sytuacją. Tylko rzeczowa i dokładna forma przekładu z nagrania może zostać uznana w sprawie o rozwód z orzeczeniem o winie.

Wbrew pozorom, transkrypcja towarzyszy nam bardzo często, choć nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę. Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że nie każdy nadaje się do tego zawodu. Olbrzymia skrupulatność, cierpliwość i umiejętność koncentracji na szczegółach to cechy, które powinien wykazywać każdy transkrybent, by realizować zlecenia odpowiednio szybko, a zarazem skutecznie, co jest warunkiem satysfakcji i zadowolenia po stronie klienta.