Sushi staje się coraz popularniejszym daniem na całym świecie. W naszym kraju spotkamy wielu jego sympatyków, a także ogromną ilość knajp, które go serwują. Sushi jest daniem wykonywanym zawsze ze świeżych produktów, z wodorostów, ryżu, surowej ryby, a także często z różnych warzyw. Rodzajów sushi jest wiele, każdy z nich w swoim składzie ma całkiem co innego, dlatego nigdy się nie znudzi. Poznaj najpopularniejsze rodzaje sushi i dowiedz się, co je wyróżnia!

Gdzie spróbować najlepszych przysmaków japońskich?

Takich knajp w Polsce jest dużo, a powstaje coraz więcej. Klienci wybierają te, gdzie menu jest jak najbardziej rozległe, ale także te, gdzie mają pewność, że sushi przygotowywane jest ze świeżych produktów i na miejscu. Takim miejscem z pewnością jest Sushi Friends Kraków, przy ul. Sebastiana Klonowica 26 (Tel: +48 736 244 188) – menu restauracji znaleźć można na stronie www.sushifriends.com.pl, gdzie wygodnie złożysz zamówienie online. Restauracja oferuje niesamowite zestawy sushi, w niskich cenach, które rozkręcą każdą imprezę lub spotkanie rodzinne.

Nigiri — najpopularniejszy rodzaj sushi

Ten rodzaj sushi znaleźć można w każdym menu japońskich restauracji. Są to formowane ręcznie porcje ryżu, na których kucharze następnie umieszczają kawałek ryby, ośmiornicy, kalmara lub japońskiego omletu. Nie jest to trudna sztuka, jednak trzeba mieć do tego cierpliwość. Taką cechą z pewnością odznaczają się profesjonalni kucharze ze wspomnianej restauracji Sushi Friends, ponieważ ich potrawy zawsze są przepyszne, ale także mają estetyczny wygląd. Na Nigiri najlepiej użyć cienkiej warstwę wasabi, która dodaje doskonałego smaku całości. Dzielą się one na podrodzaje, takie jak nigiri unagi – z węgorzem.

Sushi Friends Kraków

Hosomaki – jednoskładnikowe sushi

Jest to najmniejszy rodzaj sushi, ponieważ jego średnica wynosi od 2 do 3 centymetrów. Polega ono na uformowaniu rolki z ryżu, otoczonej specjalnymi wodorostami. W środku umieszcza się kawałek surowej ryby lub jakieś warzywo (awokado, ogórek, marynowana rzodkiew, piklowana tykwa), nigdy razem.

Futomaki – większa wersja hosomaki

Ma ona już nieco większą średnicę, ponieważ mierzy od 4 do około 6 centymetrów. Znajduje się ona oczywiście w każdym menu, każdej japońskiej knajpy. Zawinięty w wodorosty ryż zostaje tutaj wzbogacony zazwyczaj czterema, dodatkowymi składnikami, na przykład rybą i różnymi warzywami, przykładowo ogórkiem.

Maki sushi – podstawowe, rolowane sushi

„Maki” w języku japońskim znaczy właśnie „rolować”. Wykonanie takiego sushi opiera się na położeniu ryżu na specjalnie sprasowanych wodorostach nori. Na ryż kucharze nakładają warzywa i surową rybę, a następnie całość zawijają i kroją na mniejsze kawałki, które idealnie mieszczą się na jeden kęs do buzi. Ważne jest, aby dobrze zrolować danie i mieć ostry nóż, aby podczas krojenia rolki się nie rozpadły.