tynki

Tynki maszynowe

Tynki maszynowe to nowoczesna metoda nakładania na ścianę tynku, która znacznie przyspiesza cały proces, a w konsekwencji w przypadku dużych powierzchni do tynkowania oszczędza czas, pracę i pieniądze. Jak zatem w sposób prawidłowy wykonać tę dość skomplikowaną czynność, wymagającą wiedzy oraz praktyki, opowiemy wam krok po kroku.

Nakładanie na przykładzie tynku gipsowego

Nasz wybór padł na gipsowe tynki maszynowe, bowiem tynk gipsowy jest jednym z najczęściej wybieranych rodzajów tynku, który idealnie pasuje do większości pomieszczeń. Ma on dzięki temu bardzo szerokie i powszechne zastosowanie, stąd jego wybór wydał nam się sprawą naturalną. Podstawową kwestią, zanim przejdzie się do jakichkolwiek dalszych czynności jest sprawdzenie temperatury zarówno pomieszczenia, jak i powierzchni ścian i sufitu. Musi ona wynosić powyżej 5 stopni Celsjusza. Po upewnieniu się, że owo minimum zostało spełnione, można przystąpić do dalszych czynności. Tynkowanie maszynowe polega na użyciu agregatu. Tylko dzięki prawidłowo wykonanemu tynkowaniu nasze ściany będą zarówno gładkie, jak i równe.

Pierwszy krok – przygotowanie podłoża

Dobrze przygotowane podłoże musi spełniać następujące warunki:
– powinno być suche oraz nie zmarznięte
– stabilne
– czyste i wolne od kurzu
– powinno być pozbawione resztek farb oraz innych nieczystości
Tak przygotowane podłoże należy zagruntować.

Więcej o tynkach możesz poczytać na forum – www.forumbudowlane.pl/tynki-maszynowe

tynki

Krok drugi – zarabianie tynku oraz nakładanie

Agregat tynkarski musi być podłączony do źródła energii oraz do źródła wody. W zależności od typu agregatu nakładamy worek z tynkiem i umieszczamy go w komorze mieszania. W tym miejscu tynk łączy się z wodą, która jest niezbędna do wyrobienia zaprawy. Tak przygotowaną mieszankę kierujemy na przygotowaną uprzednio ścianę i nakładamy na nią za pomocą specjalnej końcówki natryskowej. Pamiętać należy, iż maksymalna grubość tak nakładanej warstwy nie może przekroczyć 15 mm na suficie, zaś 25 mm na ścianie.

Kolejne kroki

Kolejne kroki, to:
– zaciąganie – czyli wstępne wyrównanie zaprawy. Możliwe jest przy użyciu np. łaty tynkarskiej
– równanie powierzchni, bodaj najtrudniejszy moment kładzenia tynku – rozpoczyna się w chwili, gdy gips zaczyna wiązać. Na tym etapie warto użyć łaty trapezowej.
– piórowanie – to etap polegający na wyrównaniu niewielkich nierówności, jakie mogły powstać podczas poprzednio wykonywanych czynności. Etap ten nazwę swoją wziął od nazwy „pióra”, czyli od specjalnej szpachli powierzchniowej wykorzystywanej do pracy przy tym etapie.
– gąbkowanie – to zroszenie rozproszonym strumieniem wody naszej ściany oraz zagąbkowanie. Podczas tego etapu wyciągamy z tynku mleczko gipsowe.
– ostateczne gładzenie – gładzenie dokonywane jest za pomocą szpachli powierzchniowej lub też metalowej pacy. Etap ten rozpoczyna się po „zmatowieniu” mleczka. Po wykonaniu tego kroku, ścianę pozostawia się do ostatecznego wyschnięcia.

Źródło: www.tynki-maszynowe.info.pl