Świeże kwiaty to idealny sposób, by sprawić radość sobie lub bliskiej nam osobie. Wazon z bukietem kwiatów ozdobi nasze mieszkanie, a piękny zapach będzie długo unosił się w powietrzu. Niestety żywotność ciętych kwiatów nie jest zbyt długa. Dlatego warto jest poświęcić kilka chwil na to, aby nasze świeże kwiaty prezentowały się jak najdłużej. Jak to zrobić? Skorzystaj z kilku wskazówek, które z powodzeniem wykorzystujemy w naszej kwiaciarni.

Kwiaty od sprawdzonego sprzedawcy

Najważniejszą zasadą jest zakup kwiatów od sprawdzonego sprzedawcy. Z tego powodu, warto skorzystać z usług kwiaciarni w Szebrzeszynie, której oferta dostępna jest na stronie: https://www.starterfirm.pl/katalog/28-uslugi/721-krol-anna-kwiaciarnia-szczebrzeszyn, gdzie znajdziesz nie tylko szeroki wybór świeżych kwiatów na każdą okazję, które zachowają trwałość przez długi czas, ale również nawozy, ziemię i wiklinę.

Świeża woda przede wszystkim!

Przed wlaniem wody do wazonu proponujemy dokładnie go oczyścić w celu pozbycia się zanieczyszczeń i drobnych bakterii, które mogą przyczynić się do szybszego gnicia kwiatów. Woda powinna być w temperaturze pokojowej, uprzednio przegotowana (w szczególności, gdy woda z kranu należy do tych twardych). Zadbaj aby zakrywała 1/3 łodygi i oczywiście nie zapomnij o codziennej zmianie wody na świeżą!

Zwróć dokładnie uwagę na bukiet i usuń zbędne liście.

Zanim włożysz swoje kwiaty do wazonu, pozbądź się wszystkich liści z dolnych części pędów (tych, które zostaną zanurzone w wodzie). Tak samo postąp ze zwiędłymi płatkami i liśćmi. Na koniec przytnij końcówki łodyg, najlepiej pod kątem 45 stopni. Dzięki temu znacznie przedłużysz trwałość swoich kwiatów, a także ułatwisz im wchłanianie wody. Taką czynność powinno się wykonywać każdorazowo po wyjęciu kwiatów i wymianie wody na nową.

Zadbaj o odpowiednie miejsce dla Twoich kwiatów.

Za odpowiednio długą świeżość ciętych kwiatów odpowiada również właściwe miejsce i warunki panujące w pomieszczeniu. Wybieraj raczej miejsca chłodniejsze i unikaj stawiania wazonu w miejscach silnie oświetlonych. Kwiaty w wazonie najlepiej ustawić z dala od grzejników czy innych źródeł ciepła.

Skorzystaj z odżywek do kwiatów ciętych

Stosowanie odżywek poprawia wygląd naszych kwiatów, a także przyśpiesza proces kwitnienia. Możesz skorzystać z gotowych preparatów dostępnych na rynku lub wykorzystać domowe produkty, które wzmocnią roślinę oraz zabezpieczą ją przed rozwojem drobnoustrojów i pleśni w wodzie:

  • cukier i ocet – idealne połączenie do walki z bakteriami,
  • wybielacz – wystarczy kilka kropel dodanych do wody,
  • aspiryna – rozetrzyj pół tabletki i dodaj do wody,
  • miedź – z powodzeniem może to być grosik wrzucony do wazonu z kwiatami.

Wystarczy kilka chwil dziennie aby cieszyć się świeżym i zadbanym bukietem przez długi czas. Skorzystaj z powyższych wskazówek a na efekty nie będziesz musiał długo czekać!