Bez wątpienia oczy to jeden z najbardziej przykuwających uwagę elementów twarzy. Nie bez powodu mówi się, że to właśnie one są zwierciadłem duszy. Przyciągające uwagę spojrzenie jest jednym z czynników sprawiających, że osoba uważana jest za atrakcyjną. Niestety wraz z upływem lat, cienka skóra powiek opada, ciągnąc kąciki oczu w dół. Twarz zaczyna przez to wyglądać na starszą, smutną i zmęczoną. Obecnie jednak nauka dysponuje rozwiązaniami pozwalającymi zapobiegać tego typu problemom. Do takich należy na przykład blepharoplastyka, czyli zabieg plastyki powiek.

Zabiegi chirurgii plastycznej

Na czym polega zabieg plastyki powiek?

W celu odmłodzenia naszego spojrzenia można wykonać zabieg, który poprawi nasz wygląd oraz zwiększy pole widzenia. Plastyka powiek dolnych lub korekta powiek górnych to chirurgiczny zabieg, przeprowadzany zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Lekarz wykonuje serię nacięć na powiece, by następnie usunąć nadmiar skóry i zszyć rozcięcie cienką nitką. Blizny pozostające po zabiegu są zazwyczaj niewidoczne, ponieważ ukryte są w naturalnie występujących załamaniach powieki. Wykonując korektę powiek dolnych, skórę nacina się poniżej linii rzęs, by chirurg mógł usunąć zbędną skórę oraz ewentualnie tkankę tłuszczową. Obecnie coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnego zabiegu z użyciem skalpela staje się laserowa blepharoplastyka. Na korzyść tej metody przemawia fakt, że użycie lasera pozwala lekarzowi na większą precyzję ruchów. Znacząco skraca się również czas rekonwalescencji. Ponieważ wiązka lasera zamyka równocześnie naczynia krwionośne, obserwuje się mniejsze krwawienie w trakcie zabiegu oraz mniejszą liczbę siniaków i opuchlizny po operacji.

Blepharoplastyka – dla kogo

Wraz z upływem lat zmniejsza się elastyczność i jędrność skóry, a struktury twarzy, w tym powieki, zaczynają zauważalnie opadać. Obwisłe powieki nie są jednak wyłącznie defektem kosmetycznym. Mogą znacząco zawężać pole widzenia oraz utrudniać noszenie okularów. Opadające poza linię rzęs powieki mogą również powodować dalsze zaburzenia wzroku. Dlatego plastyka powiek polecana jest osobom, które notują znaczne zmiany w obrębie oczu lub tym, u których opadająca skóra powiek zaczęła być problemem zdrowotnym. Zabiegowi poddają się najczęściej osoby dojrzałe, często po 35 roku życia. Należy pamiętać, że usunięcie nadmiaru skóry wpływa na sprężystość powiek, ponieważ osłabione zostają tkanki je tworzące. Na korzyść przemawia jednak fakt, że efekty plastyki powiek utrzymują się zazwyczaj przez wiele lat.

Możliwe przeciwwskazania i czas rekonwalescencji

Decyzja o poddaniu się zabiegowi blepharoplastyki zawsze poprzedzona jest konsultacjami z lekarzem. Wykonuje się również niezbędne badania. Jak podaje wikipedia zabieg plastyki powiek traktowany jest jako bezpieczny i istnieje niewielkie ryzyko powikłań. Jednak dla pewnośći pacjent powinien poinformować o wszystkich chorobach i zażywanych lekach, by specjalista mógł wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Do takich należeć mogą między innymi problemy z sercem i choroby tarczycy oraz oczu. Przygotowania do blepharoplastyki obejmują przede wszystkim rezygnację z palenia papierosów i picia alkoholu. Nie można również przyjmować aspiryny i witaminy E. Kobiety miesiączkujące i pacjenci leczeni antybiotykami muszą odłożyć zabieg do czasu zakończenia menstruacji bądź kuracji. Lekarz poinformuje także o tym, jak dbać o okolice oczu po zabiegu. Przez kilka dni zabronione jest noszenie makijażu, a przez miesiąc od korekty należy wystrzegać się nadmiernego wysiłku fizycznego. Skórę trzeba również chronić przed słońcem. Do możliwych skutków ubocznych należą blizny, krwiaki, trwałe napięcia lub infekcje. Plastyka powiek jest jednak jednym z najczęściej wykonywanych w obrębie twarzy zabiegów, a ryzyko powikłań jest stosunkowo niewielkie. Blepharoplastyka znacząco wpływa na poprawę komfortu życia, dlatego też decyduje się na nią coraz więcej osób.