Budowa wymarzonego domu niemożliwa jest bez odpowiedniego projektu. Najczęstszym z dylematów osób budujących swoje wymarzone miejsce zamieszkania jest wybór między projektem od architekta a projektem z katalogu. Poniższy artykuł przedstawi Państwu analizę tego dylematu.

Projekt domu — od architekta czy z katalogu?

Jakie zalety ma indywidualny projekt od architekta?

Zatrudniając biuro świadczące projektowanie domów i mieszkań w Mielcu otrzymają Państwo projekt od razu przystosowany do działki i wszelkich innych potrzebnych dokumentów wymienionych w tekście niżej. Architekt dopasuje także dom do Państwa oczekiwań nawet w najdrobniejszych szczegółach, co finalnie poskutkuje projektem marzeń. Ponadto projekt z katalogu jest adresowany do potrzeb przeciętnego inwestora. Chodzi w nim o to, by sprzedać jak największą ilość jego egzemplarzy. Jeśli mają Państwo nieszablonowy gust lub chcą czegoś odróżniającego się, architekt będzie lepszym rozwiązaniem. Architekt ma także na uwadze Państwa budżet i jego projekt z pewnością go nie przekroczy, a być może nawet zostawi pewien zapas.

Jakie cechy spełnia dobry projekt?

Państwa dom powinien być dopasowany do działki, nie zaś na odwrót. Nie powinien także kolidować z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Musi być także zgodny z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu. W Polsce nie ma obecnie przepisów regulujących estetykę terenu. Dlatego nie można zmusić nikogo, by jego dom pasował estetycznie do otoczenia. Jednak warto, by tak było. W przeciwnym razie powoduje się chaos i utrudnia życie osobom trzecim.

W artykule pod tytułem „Dobry projekt wnętrza, czyli jaki? – Sprawdź, jakie są cechy funkcjonalnego projektu” mogą Państwo uzyskać kompleksowy wykaz cech, jakie spełnia dobry projekt indywidualny. Dzięki niemu dokonają Państwo optymalnego wyboru.

Który projekt lepiej spełnia powyższe wymogi?

Głównym założeniem projektów z katalogu jest ich powtarzalność. Dla wielu osób będą także atrakcyjniejsze, ponieważ są dalece tańsze od projektów od architekta. Jednak powinni być Państwo świadomi, że nawet gotowy projekt trzeba w większości przypadków dopasować do samej działki. Oczywiście takie poprawki może nanieść wyłącznie architekt. Łączne koszty katalogowego projektu i jego modyfikacji mogą przekroczyć sumę, jaką należałoby zainwestować w projekt indywidualny. Im większy zakres zmian, tym większy koszt. A fatalnie dobrany projekt może wymagać poprawek tak dalece posuniętych, że finalny produkt będzie nowym projektem. W najlepszym razie koszt będzie dwukrotnością pierwotnej kwoty.

Projekty z katalogu mają także inną wadę. Przeglądając katalog, nie widzą Państwo projektów w realnej skali. Zawiera on wyłącznie obliczone na atrakcyjność i wpływ perswazyjny reprezentacje graficzne. Pod ich wpływem zaćmieniu może ulec osąd funkcjonalności czy wymiarów.