Zaburzenia borderline mają wyjątkowy charakter. Umieszcza się je pomiędzy zaburzeniami z grupy psychotycznej i neurotycznej. Stan osób, zmagających się z takimi właśnie zaburzeniami, zmienia się niemalże z minuty na minutę, a ich emocje wędrują ze skrajności w skrajność. Z pozoru osoby takie funkcjonują normalnie, choć to tylko powierzchowny spokój. W rzeczywistości jednak borykają się one z prawdziwą huśtawką uczuć, choć zdecydowanie dominują tutaj te negatywne. Czym jeszcze objawia się tzw. osobowość z pogranicza i kiedy warto poszukać profesjonalnej pomocy?

Terapia borderline

Czym są zaburzenia borderline i jak je rozpoznać?

Psychoterapeutka i psycholog borderline Warszawa – Katarzyna Stefaniak, która już od lat pracuje z osobami zmagającymi się z tego rodzaju zaburzeniami podkreśla, że diagnozuje się je wówczas, gdy zaczynają utrudniać normalne funkcjonowanie na co dzień. Osoba dotknięta takimi zaburzeniami nie może prawidłowo wykonywać obowiązków zawodowych oraz wchodzić w różne role społeczne. Z zaburzeniami borderline wiążą się również trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem stosunków społecznych i różnego rodzaju relacji interpersonalnych. Wpływają na to nie tylko skrajne emocje, ale również niekontrolowane wybuchy gniewu, charakterystyczne dla tego rodzaju zaburzeń.

Pacjenci, którzy zgłaszają się do psychoterapeutów, podkreślają również niską odporność na stres, która determinuje ich działania. Nie potrafią one zachować kontroli nad sobą w sytuacjach stresowych, co znów odbija się na ich relacjach czy jakości pracy. Nic dziwnego, że problem ten dotyczy nie tylko osób zmagających się z omawianym zaburzeniem, ale również i całego środowiska, w którym te osoby funkcjonują. Chodzi tutaj nie tylko o rodzinę i najbliższych znajomych, ale również i o współpracowników. Wahania nastroju i niekontrolowane wybuchy gniewu wpływają także i na ich funkcjonowanie, a nawet zdrowie psychiczne, stając się przyczyną dalszych problemów.

Kiedy warto skorzystać z pomocy specjalisty?

Z zaburzeniami borderline nie sposób sobie poradzić samodzielnie. Co ważne, szukanie pomocy u psychologa czy psychiatry nigdy nie powinno być postrzegane negatywnie. Wprost przeciwnie, konsultacje pozwalają na szczerą rozmowę z kimś, kto nie będzie nas oceniał, a jednocześnie wysłucha, służąc przy tym wiedzą i doświadczeniem. To szczególnie ważne w przypadku zaburzeń borderline, które nie są jeszcze znane w społeczeństwie. Poszukując pomocy specjalisty, wspierasz swój organizm zarówno od strony psychicznej, jak i fizycznej. Warto również uświadomić sobie, że profesjonalne wsparcie jest szansą na powrót do normalnego funkcjonowania. Dlatego też nie należy zwlekać z podjęciem decyzji, która może pozytywnie rzutować na nasze codzienne życie. Waga profesjonalnego wsparcia w walce z zaburzeniami borderline oraz z ich konsekwencjami jest bowiem nieoceniona.