Pomimo że wiele osób cierpi na tą przykrą przypadłość to nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego jakie są faktycznie objawy hemoroidów.

Ból przy schorzeniu hemoroidów, usuwany w gabinecie Derm-Estetyka

Czym są hemoroidy?

Przeciętny człowiek kojarzy hemoroidy z bólem znajdującym się w okolicy odbytu, ale w rzeczywistości sama nazwa hemoroidy dotyczy występujących naturalnie u każdego człowieka wewnątrz odbytu guzki krwawnicze. Dopiero po tym jak następuje przerost tych nieszkodliwych guzków można mówić o problemie, a także o żylakach odbytu. Z uwagi na umiejscowienie bólu często osoby które go odczuwają są zawstydzone, przez co nie szukają pomocy na czas. Po tym jak zwykłe, nieszkodliwe hemoroidy zaczynają boleć, nawet krótkotrwale, powinniśmy zainteresować się tym dla naszego dobra. Zaniedbanie tego może doprowadzić właśnie do rozwinięcia się żylaków odbytu.

Leczenie hemoroidów

W początkowych fazach wystarczające jest stosowanie miejscowo maści i kremów które mają złagodzić ból i cofnąć objawy choroby. Przerastający hemoroid zaczyna wystawać częściowo z odbytu i wtedy odczuwa się dyskomfort. Może to być uczucie swędzenia, a także bólu. Jeżeli kremy oraz maści nie pomogą to choroba może się rozwinąć i dojść do momentu gdy będzie konieczne chirurgiczne leczenie żylaków odbytu. Pod linkiem przeczytasz więcej o tym, jak wygląda usuwanie żylaków odbytu oraz jakie dostępne są metody leczenia. Z powodu umiejscowienia żylaków ingerencja chirurgiczna może uniemożliwić osobie wobec której została zastosowana normalne funkcjonowanie. Nie będzie mogła ona siadać ani nawet naruszać okolic odbytu ponieważ będzie się to wiązało ze znacznymi dolegliwościami bólowymi wynikającymi z leczącej się rany.

Ból przy siadaniu leczony w gabinecie Derm-Estetyka

Przyczny schorzenia

Dlatego tak ważne jest zapobieganie przed tym zanim konieczne już będzie chirurgiczne leczenie żylaków odbytu. Jednym z najważniejszych czynników wpływających na przerost guzków (hemoroidów) jest styl życia i pracy. Z uwagi na to, że wiele czynności wykonujemy aktualnie w pozycji siedzącej która jest wymuszona przez wiele godzin każdego dnia znacząco wzrasta szansa na rozwinięcie się u nas tej przykrej choroby. Konieczne jest więc częste chodzenie oraz zmienianie pozycji tak aby nie doprowadzić do długotrwałego zatrzymania się krążenia wewnątrz guzków. To jest bezpośrednia przyczyna przerostu guzków które po długim czasie zatrzymania krążenia zaczynają się rozrastać i prowadzą do dalszych powikłań. W związku z tym powinniśmy zwracać uwagę również na te zawstydzające części ciała i obserwować czy nie występują u nas jakieś objawy hemoroidów. Jest to ważne ponieważ lepiej zapobiegać niż leczyć, a chirurgiczne usuwanie żylaków odbytu do którego można doprowadzić jest znacznie bardziej uciążliwe niż konieczności użycia kremu albo maści kilka razy dziennie.

Zdrowy styl życia

Jak na każdy aspekt naszego życia ważne jest również odpowiednie odżywianie które w zależności od ilości składników odżywczych może pomóc albo utrudnić leczenie żylaków odbytu. Skrajne przypadki zaniedbanych żylaków mogą być nawet nie operacyjne ponieważ odbyt jest jednym z najbardziej ukrwionych miejsc w ludzkim organizmie. I dlatego też warto o niego dbać.